תקציר הרצאה בכנס רוחניות עכשווית – שיתקיים ב 15.3.2011

במהלך הכנס שיתקיים ב15.3.2011 באוניברסיטת חיפה, יתנהל המושב של רוחניות וניהול, ובו נציג, פרופ' יעקב רז ואני, את ההרצאה הבאה:

הזמנה לאי ידיעה: תיאור אירוע של המפגש הלא ידוע בין בודהיזם וניהול

תקציר:

בכנס של האקדמיה לניהול, הגוף המרכזי של חוקרים מכל העולם בנושאי ניהול,  שיתקיים בשנת 2011, נקבע הנושא המרכזי כ"מפגש מזרח ומערב". את המפגש הזה אנחנו מממשים כבר מספר שנים, בתכניות לימוד שונות שנערכו במסגרת האקדמית למנהלים של להב, בפקולטה לניהול, ובמקומות נוספים, בעולם העבודה בכלל, ולמנהלים בפרט.  בכנס נרצה להציג את אותם נושאים בהם ראינו את התרומה של שילוב הידע הניהולי המערבי עם הבודהיזם, ויכולת ההזנה ההדדית של שני מקורות הידע וההתנהלות הללו, לניהול יעיל ומייטיב.

במהלך ההרצאה נתאר את מהלך הלמידה כפי שהתגבש במספר מחזורים ובתכניות השונות,  ואת המוטיבים המרכזיים שנוצרו. לאחר מכן נתאר באמצעות שלושה אירועים שנאספו מהתכניות הללו את הלמידה המתרחשת בקבוצה ואת תוצאותיה.

האירוע הראשון יהיה סביב הנושא של הקצאת תשומת לב פתוחה לתהליכים בסביבה ובתודעה של המנהלים עצמם, (ספיגת תשומות מהסביבה ותהליך הטרנספורמציה לתפוקות, מרכיבים מתוך גישת המערכות הפתוחות) ואימון ב "מיינפולנס" , בין אם אימון במדיטצית ויפאסאנה ובין אם במדיטצית  סאמאטה : נתאר את מהלך של האימון על יכולת ההבחנה המוותרת על קטגוריות הגדרה  ידועות מראש של המציאות, ונספר על ההשלכות של אימון זה.

האירוע השני יהיה  ניהול בתנאי מורכבות,  כאשר גורמים שונים (עובדים, לקוחות, ספקים) מתנהלים על פי חוקיות מסוימת משלהם, היכולת להגיע לניהול "כאורדי" (שילוב של כאוס וסדר, מושג שקבע די הוק, מייסד חברת "ויזה") בתנאים אלו,  שליטה אינה אפשרית, וזרימה חפשית אינה רצויה.  נראה את החיבור למושגים של התהוות מותנית וריקות, ונספר על התובנות של המשתתפים מתרגול זה.

האירוע השלישי יהיה סביב התנהלות במצב של משא ומתן עוין: בין פרטים בסיטואציה של פוליטיקה ארגונית, ובין ארגונים,  בסיטואציה של שיתוף פעולה עסקי בין ארגון גדול וחזק לבין ארגון קטן שתלוי בו. נראה כיצד הבנה של המורכבות של תחרות ושיתוף פעולה בו זמניים מחד, ושל תרגול אנאטה – אין אני – והקשבה וראייה מרחיבה מאידך, שנובעת מדיבור נכון, מעשה נכון ותרגול של חמלה, איפשרה בשני המקרים פתרון שמייטיב עם שני הצדדים.

אודות orasetter

מרצה. יועצת. מנהלת. אמא. סבתא. אישה. מציירת. מצלמת. כותבת. חולמת.
פוסט זה פורסם בקטגוריה מאמרים מקצועיים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s